Faktöriyel Konu Anlatımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Faktöriyel Konu Anlatımı

Faktöriyel konu anlatımı, faktöriyel kavramı matematikte sayının sağına ünlem işareti konularak ifade edilmektedir. Matematikte doğal sayılardan bir sayısından başlayarak herhangi bir doğal sayıya kadar olan sayıların çarpımını ifade etmek için faktöriyel terimini kullanırız. Örneğin 1 doğal sayısından 10 doğal sayısına kadar olan sayıların çarpımını 10! Faktöriyel şeklinde ifade ederiz. Matematikte faktöriyel konu anlatımı çok önemli olup, birden çok sayılar arasındaki çarpımı kısa yoldan yapmamıza yardımcı olur. Faktöriyel sayı kavramında negatif sayıların faktöriyel kavram içerisine alınmamaktadır. Faktöriyel sayı kavramına göre sıfır sayısı da dahil pozitif tam sayılar faktöriyel sayı olarak ifade edilmektedir. Faktöriyel konu anlatımı içerisinde de sıfır sayısı faktöriyel değer olarak 1 sayısına eşit olarak kabul edilir. Aynı şekilde bir sayısının da rakamsal olarak faktöriyel değeri 1 sayısına eşittir. Diğer pozitif tam sayıların faktöriyeli ise sayıların birbiri ile çarpılması ile çıkan sonuç ifade edilir.

Faktöriyel konu anlatımının bazı örnekleri
 • 0! =1
 • 1! =1
 • 2! =2
 • 3! =6
 • 4! =24
 • 5! =120
 • 6! =720
Faktöriyel konu anlatımında 1'den 3'e kadar olan tam sayıların faktöriyelleri genellikle kendilerine eşittir. = sayısı ise istisna olarak 1 sayısına eşit olarak kabul edilir. 3 sayısından itibaren ise 3!, 4!, 5! gibi devam eden faktöriyel dizeleri ise o sayılara kadar olan tam sayıların çarpımı ile ifade edilir. Örneğin 4! faktöriyel olarak ifade edilen terimin eşiti 4, 3, 2 ve 1 sayısının çarpımı olan 24 sayısına eşittir. Faktöriyel konu anlatımına göre bir de bu faktöriyel sayıların birbiri ile toplama, çıkarma, bölme, çarpma gibi işlemler yapılabilmektedir.

Faktöriyel konu anlatımında dört işlem örnekleri
 • 2!+3!=2.1(İki faktöriyel)+3.2.1(Üç faktöriyel)=2+6=8
 • 4!-3!=4.3.2.1(Dört faktöriyel)-3.2.1(Üç faktöriyel)=24-6=18
 • 5!/3!=5.4.3.2.1(Beş faktöriyel)/3.2.1(Üç faktöriyel)=120/6=20
 • 3!.2!=3.2.1(Üç faktöriyel).2.1(İki faktöriyel)=6.2=12
Faktöriyel konu anlatımında faktöriyel dört işlemler matematik sorularında sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle sınavlarda öğrencinin bilgisinin ve pratiğinin test edilmeye çalışıldığı durumlarda faktöriyel dört işlemler mutlak sorulan sorular arasındadır. Faktöriyel dört işlemlerini basit toplama çıkarma sorulacağı gibi bir de (2!+4!)-(3!+2!) gibi sorularda sıkça sorulmaktadır. Buradaki böyle sorularda dikkat edilmesi gereken husus, önce parantez içindeki faktöriyel dört işlemlerin yapılıp daha sonra parantezler arasındaki dört işlem yapılmasıdır. Bir de faktöriyellerin bir özelliği vardır ki bu özellik büyük faktöriyelin içinde küçük faktöriyel olması. Örneğin 5! Faktöriyelin içinde küçük faktöriyeller vardır ve bunlar 5!=5.4!, 5!=5.4.3!, 5!=5.4.3.2! Şeklinde örneklendirilebilir. Bu tip faktöriyellere indirgenme işlemi denilmektedir ve özellikle sınavlarda sadeleştirme işlemlerinde sıklıkla sorulan soru tipleridir.

Faktöriyel Konu Anlatımı Yorumları

soru

Ersin

06 Nisan 2024 Cumartesi

Faktöriyel konusunda toplama ve çarpma işlemlerini yaparken genellikle kafam karışıyor. Özelikle de ortak katları bulurken parantez içerisine nasıl alacağım konusu hep kafamı karıştırmıştır. Bu konuyla ilgili olarak kullanabileceğim pratik bir yöntem var mı acaba? Sürekli hata yapıyorum bu konuyla ilgili soru çözerken. Nelere dikkat etmem gerekiyor?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Faktöriyel hesaplamaları ve ortak katlar konusunda kafanızın karışması oldukça yaygındır, bu yüzden endişelenmeyin. İşte bu konuda dikkat edebileceğiniz bazı pratik yöntemler:

1. Faktöriyel Tanımını Unutmayın: Faktöriyel, bir sayının kendisiyle ve kendisinden küçük tüm pozitif tamsayılarla çarpılması demektir. Örneğin, 5! = 5 x 4 x 3 x 2 x 1.

2. Parantez Kullanımı: İşlemleri yaparken öncelikle parantez içindeki işlemleri yapın. Örneğin, (3+2)! = 5! = 120.

3. Ortak Katlar: Ortak katları bulurken, her iki sayının da çarpanlarını yazın ve ortak olanları belirleyin. Örneğin, 8 ve 12'nin ortak katları 2 ve 4'tür.

4. Adım Adım İlerleyin: Her adımı dikkatlice yapın ve bir işlem yapmadan önce bir önceki adımı doğru yaptığınızdan emin olun.

5. Kontrol Edin: İşlemlerinizi bitirdikten sonra tekrar gözden geçirin. Hata yapma olasılığına karşı bu adım önemlidir.

Umarım bu yöntemler işinize yarar. Başarılar dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Limit Konu Anlatımı ve İçeriği

Limit Konu Anlatımı ve İçeriği

Algoritma Konu Anlatımı

Algoritma Konu Anlatımı

Konikler Konu Anlatımı ve İçeriği

Konikler Konu Anlatımı ve İçeriği

Logaritma Konu Anlatımı

Logaritma Konu Anlatımı

Ekler Konu Anlatımı ve İçeriği

Ekler Konu Anlatımı ve İçeriği

Güncel

Diziler Konu Anlatımı ve İçeriği

Diziler Konu Anlatımı ve İçeriği

Güncel

Bitki Biyolojisi Konu Anlatımı

Bitki Biyolojisi Konu Anlatımı

Güncel

Cümlenin Öğeleri Konu Anlatımı

Cümlenin Öğeleri Konu Anlatımı

Elips Konu Anlatımı

Elips Konu Anlatımı

Sayılar Konu Anlatımı ve İçeriği

Sayılar Konu Anlatımı ve İçeriği

Kimya Konu Anlatımı ve İçeriği

Kimya Konu Anlatımı ve İçeriği

Organik Kimya Konu Anlatımı

Organik Kimya Konu Anlatımı

Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı

Noktalama İşaretleri Konu Anlatımı

Sosyoloji Konu Anlatımı ve Testleri

Sosyoloji Konu Anlatımı ve Testleri

Bilişim Konu Anlatımı ve İçeriği

Bilişim Konu Anlatımı ve İçeriği

10 Sınıf Fizik Konu Anlatımı

10 Sınıf Fizik Konu Anlatımı

Fotosentez Konu Anlatımı ve İçeriği

Fotosentez Konu Anlatımı ve İçeriği

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6