Ondalık Kesirler Konu Anlatımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ondalık Kesirler Konu Anlatımı

Ondalık Kesirler Konu Anlatımı, Ondalık kesirler konusunda öncelikle ondalık sayı oluşturmayı öğrenmek gerekir. Bunu yapabilmek için ise iki yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki, paydayı 10, 100, 1000, 10000 gibi 10'un kuvvetleri ile çarpmaktır. Örnek olarak 2/5 sayısının paydasını 10'a genişletmek için paydası 2 ile çarpılır ve 4/10 sayısı elde edilir. 4/10 sayısının ondalık kesirde gösterimi ise 0,4 şeklinde olmaktadır. Aynı zamanda bu ondalık sayının okunuşu " sıfır tam onda dört " şeklinde okunmaktadır. Ondalık sayının oluşturulmasında ikinci yola bakacak olursak, bu yolda 2/5 sayısında 2 sayısını 5'e bölerek genişletme yapmadan 0,4 sayısına ulaşmaktır.

Ondalık Sayıları Çözümleme

Ondalık Kesirler Konu Anlatımında ondalık sayıları çözümleme oldukça önemlidir. Ondalık sayıları çözümlediğimizde sayıların tam kısmı ve ondalık kısmı olmak üzere iki kısmı bulunmaktadır. Örneğin 43,607 sayısını çözümleyecek olursak;
 • Sayının tam kısımının onlar basamağında 4, birler basamağındaki sayı ise 3'tür. Onlar basamağının değeri 4.10 = 40 yapmaktadır. Birler basamağının değeri ise 3.1 = 3 yapmaktadır.
 • Sayının ondalık kısmına baktığımızda 6, 0 ve 7 sayılarından oluşmaktadır. 6 sayısı onda birler basamağında yer alır ve değeri 0,6'dır. 0 sayısı yüzde birler basamağında yer alır ve değeri 0'dır. 7 Sayısı ise binde birler basamağında yer alır ve değeri 0,007'dir.
 • Sonuç olarak 43,607 sayısı çözümlendiğinde 43,607 = (4 x 10) + (3 x 1) + (6 x 0,1) + (0 x 0,01) + (7 x 0,001) şeklinde ifade edilir.
Ondalık Sayılarda Yuvarlama

Ondalık sayılarda yuvarlanırken yuvarlama yapılacak basamağın ilk rakamı incelenmektedir. Bu rakam eğer ki 5 sayısından büyükse yuvarlama yapılan basamağa 1 eklenir ve sağında kalan rakam ise atılır. Eğer 5 sayısından küçükse 1 eklenmek direk sağında kalan rakam atılır.
 • 52,137 sayısının yüzde birler basamağını eğer yuvarlayacak olursak yüzde birler basamağının sağındaki sayıya bakarız ve 5'ten büyük olduğu için yüzde birler basamağına 1 ekleriz. Daha sonra yüzde birler basamağının sağ tarafında kalan 7 sayısı ise atılır. Yani yüzde birler basamağı yuvarlanacak olursa yeni sayı 52,14 olacaktır.
 • 17,346 sayısının onda birler basamağını yuvarlayacak olursak onda birler basamağı 5 sayısından küçük olduğu için direk atılır. Bu durumda yeni oluşan sayı ise 17,3 olacaktır.
Ondalık Sayılarda Çarpma İşlemi

Ondalık Kesirler Konu Anlatımında ele alınması gereken bir diğer konu ise işlemlerdir. Ondalık kesirler de çarpma işlemi yapılırken sanki virgül yokmuş gibi çarpma işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra bu çarpanların virgülden sonra kaç basamağı var ise çarpım sonucunda sağdan sola o basamak sayısı kadar virgül ile ayrılır.

Ondalık Kesirler Konu Anlatımı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Denge Konu Anlatımı ve İçeriği

Denge Konu Anlatımı ve İçeriği

Geometri Konu Anlatımı ve Testleri

Geometri Konu Anlatımı ve Testleri

Olasılık Konu Anlatımı ve İçeriği

Olasılık Konu Anlatımı ve İçeriği

Coğrafya Konu Anlatımı

Coğrafya Konu Anlatımı

Eşitsizlikler Konu Anlatımı ve İçeriği

Eşitsizlikler Konu Anlatımı ve İçeriği

Güncel

Dgs Matematik Konu Anlatımı

Dgs Matematik Konu Anlatımı

Güncel

Basınç Konu Anlatımı ve İçeriği

Basınç Konu Anlatımı ve İçeriği

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6